Nedávno mě oslovil chlapík z vedlejší kanceláře, že při krátkém výpadku proudu v budově mu vypadl i záložák, který jsem před pár měsíci instaloval. Poprosil jsem ho, ať mi otevře kancelář, kde je ten záložák umístěn, abych zkontroloval zapojení kabelů. Jestli to není tak, jak jsem viděl nedávno.


Neboť jsem už zažil i to, že „kdosi“ šikovný propojil všechny kabely z PC i monitoru a internetového routeru do prodlužovačky, v níž byla původně jen tiskárna. Samozřejmě že počítač a síť byly zapojeny ve výstupu s ochranou a zálohováním a tiskárna ve výstupu pouze s ochranou, protože malá baterka neutáhne laserovou tiskárnu.

Mrknu tedy na kabely a vidím, že všechno je tak, jak jsem to nedávno zapojil. Ptám se tedy ještě jednou, jak to probíhalo a dozvěděl jsem se, že při výpadku elektřiny na pár vteřin došlo k výpadku internetu ve vedlejší místnosti.

Co?

Když vypadl proud, chcípnul stolní počítač a na monitoru svítila hláška „Error“. Jak může na počítači bez elektřiny svítit nějaká hláška? Takže když počítač naběhl a windows s ním, nedalo se jít na internet. Až za chvíli.

Tak to zkusím chlapíkovi zrekapitulovat. Když vypadne proud v budově, záložní zdroj v této kanceláři napájí router a tím i síť a samozřejmě počítač, který bývá zapnutý jen občas. Ve vedlejší kanceláři při výpadku proudu zhasne počítač i monitor a sekne se tiskárna (pokud tiskne), po zapnutí proudu naběhne PC, Windows a asi za minutu, kdy se natáhnou i všechny ovladače, naběhne i wifi (přes USB dongle) v počítači a připojí se k wifi routeru, který stále běží, protože je napájen z UPS backup.

„Ano, takhle to probíhalo. A proč mi vypadl počítač, když máme záložní zdroj?“
„Protože záložní zdroj zálohuje jen zařízení, které jsou elektrickým napájecím kabelem k němu připojeny. Vzduchem jde jen WiFi signál.“

Související:  Internetové podnikání sněhová kalamita neohrožuje

Vím, že Nicola Tesla experimentoval s přenosem silové elektřiny vzduchem, ale zatím nemáme tuto technologii komerčně dostupnou v našich kancelářích.