Motto: „Mylá maminko. Posýlám ti pohled z dáli, aby se Tvé oči smáli. Je tu hezki, mám se krásně. Tvůj Pepík.“
Záhada: Kdo byl první?
Filokartisté (sběratelé pohlednic) o tom vedou dodnes vášnivé diskuze. Pravděpodobně první pohlednici na světě vymyslel v roce 1777 francouzský rytec Desmainsons. Otázkou je, jestli již šlo o klasickou pohlednici nebo ještě ne. První pohlednice s poštovními známkami (ručně malované) se objevily až v Anglii, v roce 1840. První reklamní pohlednice spatřila světlo světa ve Velké Británii v roce 1872. Zlaté éra s kovovou věží a nahatou Kiki.
Doslova záplavu pohlednic začali rozesílat do celého světa návštěvníci Paříže na konci osmdesátých a v devadesátých letech 19. století, kterým se zalíbil obrázek právě dostavěné Eiffelovy věže (dostavěna byla v roce 1889). Mimořádně populární byly v té době i „hambaté“ obrázky s fotografiemi francouzských modelek a prostitutek, kterým se obecně začalo říkat „Francouzské pohlednice“. Pravděpodobně nejpopulárnější zpodobňovanou krasavicí této doby byla modelka, herečka, zpěvačka a malířka Alice Prin, zvaná také jako Kiki z Montparnassu.
Pikantní zajímavost:
Rozesílání a přijímání aktů na pohlednicích bylo v té době zakázáno v puritánských Spojených státech amerických.
První sběratelé
Na konci devatenáctého století začali milovníci nejenom ženské krásy shromaždovat obrázky s texty, které jim přišly poštou, do prvních tématicky rozdělených sbírek a začala Zlatá éra sběratelů pohlednic. Trvala přibližně až do začátku První světové války.
Barvičky? Samozřejmě
První pohlednice byly původně ručně malované nebo rytiny, později šlo o černobílé fotografie. Ty začali jejich tvůrci i kolorovat a dnes jsou samozřejmostí pohlednice barevné.
Někdo má rád obdélník někdo Pokémona Pikachu
Pohlednice jsou dnes většinou obdélníkové a mají velikost klasického dopisu, některé jsou ale například i trojúhelníkové, kulaté, oválné nebo i s nepravidelnými obrysy. Oblíbené jsou například pohlednice rozevírací s nejrůznějšími vyříznutými okýnky upozorňujícími na detail na druhém listu (například na dojatou krasavici z podhorské samoty mávající z okna šátkem za odcházejícím myslivcem:o). Japonci s oblibou vydávají i pohlednice ve tvaru šklebících se animovaných postaviček z oblíbených kreslených filmů a seriálů o Pokémonech…
Kam co napsat na pohlednici?
Nejobvyklejší pohlednice mají rub s obrázkem a líc, kam se lepí poštovní známka, píše adresa a vlastní text. Vydavatelé pohlednic ale někdy umožňovali psát texty i do úmyslně prázdného prostoru přímo na obrázku (tento trend byl obvyklý na začátku dvacátého století).
Znojmo můžete vidět trojmo
Vychytávkami jsou pohlednice ze zvláštních materiálů, umožnujících zpodobnit obrázky a fotografie trojrozměrně (v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století byly nejoblíbenější trojrozměrní pejskové a kočičky s velkýma očima, oblíbené jsou ale dodnes například i trojrozměrné krajinky). Do některých pohlednic umisťují výrobci i miniaturní ploché hrací strojky, které se smějí, hýkají, hrají klasické valčíky nebo například štěbetají jako vlaštovky.
Filokartie jako populární koníček
Sbírání pohlednic je v současné době jedním z nejpopulárnějších sběratelských oborů v České republice a je nejpočetnější sekcí v Klubu sběratelů kuriozit – pohlednice u nás shromažďuje přibližně 360 sběratelů. Majitelé sbírek mají největší zájem o místopis ČR (nejvyhledávanější jsou pohlednice zobrazující města v ČR, hrady, zámky a tvrze), následuje sbírání uměleckých pohlednic, blahopřejných pohlednic, ale například i pohlednic flóry a fauny (podle statistiky Klubu sběratelů kuriozit existuje minimálně 815 témat, podle kterých si sběratelé své obrázky seřazují).
Borec na konec
Majitelem největší sbírky v České republice je aktuálně pan František Kříž, který vlastní celkem 186 733 nejrůznějších pohlednic.
Krása pohlednic
Některé pohlednice jsou opravdu kouzelná díla. Na jiných je zachycena historie doby a míst, či techniky. Budeme rádi, pokud přijmete na prohlídku našich pohlednic.
Pohlednice
Pohlednice kupuju kvůli postcrossingu – koníčku, který doporučuju všem, kteří mají rádi pohlednice. 🙂