Zanedlouho skončí léto a začnou podzimní deště. To přináší zvýšení vzdušné vlhkosti venku a ztížené větrání domácností. Každé praní, každé vaření a dokonce i každé sprchování se přináší problém, pokud před zahájením topné sezóny chceme vyvětrat a nepřijít o energii v domě a snížit tak teplotu v bytě. Ale ani zavřená okna nejsou výhrou, vlhkost ve vzduchu tak zůstává uvnitř bytu a sráží se na chladnějších plochách. Takovými jsou dolní části okenních tabulí nebo rohy místností, ke kterým proudí méně vzduchu. Jaké je nejlepší řešení této situace? Když větráte, abyste se zbavili vlhkosti, ale současně necháte vychladnout byt, pomůže vám svetr. Ale nepomůže pokojovým květinám.
Když nevětráte, abyste nenastydli, abyste ušetřili trochu tepla, riskujete zdravotní potíže a nevzhledné tmavé fleky v koutech na stěnách. Můžete také větrat a následně přitápět třeba elektrickým konvertorem, ale účet za elektřinu vás nemusí potěšit.
Elegantním řešením problému vysoké vlhkosti vzduchu v domácnosti je odvlhčovač, najdeme je v nabídce mnoha společnosti. Také se zapojují do elektrické sítě, ale mají mnohem nižší spotřebu energie a jejich primárním účelem, jak již název napovídá, je vysoušení vzduchu. Vyrábějí se v různých velikostech, záleží jaký objem vzduchu potřebujete odvlhčit, tedy jak velký je váš byt.
Rozdíl mezi různými odvlčovačmi je také v tom, jak řeší kondenzát vlhkosti odstraněný ze vzduchu. Některé typy ho ukládají do nádoby v odvlhčovači, proto ji musíme pravidelně kontrolovat a kapalinu vylévat. Komfortnější typy mají řešený odvod kondenzátu hadičkou, kterou musíme vyvést do odpadu nebo ven z budovy. Výběr způsobu a tím i samotného odvlhčovače záleží na tom, jak často bude odvlhčovač zapnutý a jak velký výkon od něj požadujete, ale také od toho, jaké máte k dispozici řešení interiéru a možnost vybudování odvodu kondenzátu. Při výběru zohledňujte i to, zda upřednostníte přenosný, či spíše pojízdný odvlhčovač nebo preferujete stabilní přístroj, montovaný na stěnu.