Mark Shuttleworth, šéf firmy Canonical, stojící za vývojem operačního systému Ubuntu, vyslovil v roce 2011 odvážnou předpověď. V květnu na setkání vývojářů platformy v Budapešti uvedl: „Naším cílem je v následujících čtyřech letech dosáhnout hranice 200 milionů uživatelů Ubuntu. Nehrajeme hru pro srdce a hlavy vývojáře – hrajeme hru pro srdce a hlavy celého světa. Abychom tohoto cíle dosáhli, budeme muset hrát podle nových pravidel. „A přestože je Ubuntu stále populárnější jako operační systém i pro desktopy, cíle zakladatele nesplnil.
Mnoho lidí si myslí, že Windows je jediný operační systém pro notebooky a osobní počítače. Všude je agresivní reklama Microsoftu na Windows. Nejdříve do nás hustili osmičku, nyní se o jiném nemluví, než o Windows 10. Když před stejnými lidmi vzpomenete slovo „Linux“, myslí si, že se jedná o starý systém s černou obrazovkou, určený pouze pro experty a hackery. Že linux není vhodný pro běžné uživatele.
Popravdě patřilo by se uvést, že linux není program, není operační systém, že je to spíše „rodina“ různých programů. A konečnou podobu tomu, co zvykneme nazývat „operační systém“ dává distributor tím, že z jednotlivých modulů sestaví kompletní balíček, ve světě linuxu nazýván „distribuce“. Stejně i Windows není jeden program, je to skupina programů, které spolu spolupracují a jako celek vytvářejí dojem o počítači, se kterým pracujeme. Stejně je na tom tedy i linux, nebo správněji jeho distribuce.
V minulosti velkou službu na cestě z počítačů expertů do počítačů laiků a běžných uživatelů počítačů udělala linuxová distribuce Mandrake a později Mandriva. Přestože jsem už předtím zkoušel Suse, pak Fedora nebo Knoppix distribuce, na Mandrake 9 vzpomínám rád, na PC s Mandrake jsem učil děti pracovat s PC a internetem a ani netušili, že nemají Windows, tak jako jejich spolužáci na jiných školách.
S velkým elánem se do popularizace Linuxu jako operačního systému pro stolní počítače a notebooky pustila společnost Canonical a jejich prostředkem byl Ubuntu a jeho deriváty Kubuntu a jiné _buntu. Rád jsem používal starší verze s prostředím (pro uživatele Windows: pracovní plochou a doplňky) Gnome 2. Když Canonical opustil Gnome 2, já jsem zablokoval aktualizace systému a vydržel jsem s tím asi dva roky.
V rámci popularizace mezi co nejširší vrstvy lidí začaly v Ubuntu používat pracovní prostředí Unity. Možná pro úplné nováčky to bylo přínosné. Nemusíte znát název programu, jen napíšete, co byste chtěli s PC dělat a on vám doporučí vhodný program. Pro zkušené uživatele nepřijatelný postup. Vím přesně, co chci dělat, vím přesně, jak to chci dělat a vím přesně, který program na to chci použít. A místo psaní jeho názvu si chci kliknout na jeho název v seznamu. Ten však na ploše chyběl. A tak se množily stížnosti mnoha zkušených uživatelů linuxu a Ubuntu zvláště, že v Canonical v rámci „boje“ za zvýšení podílu Ubuntu celý Ubuntu zmršili. Mnoho lidí od Ubuntu odešlo k jiné distribuci, mnoho lidí si nainstalovalo své desktopové prostředí. Stejně i na mých strojích s Ubuntu na mě při startu systému mrká Mate 😉
Výsledky známe. Ačkoli Canonical udělal hodně pro popularizaci Ubuntu jako bezplatného a dobrého operačního systému pro laické uživatele počítačů, nasazením Unity rozdrobil Ubuntu komunitu a mnohé přímo odradil od instalace Ubuntu na své počítače. Na druhé straně mnoho pro rozšiřování linuxu dělá přímo Microsoft. Sledování uživatele na Windows 10, ukládání jeho souborů na vzdálené servery a někdy přímo nemožnost pracovat na svém systému bez internetu a spojení na autorizační servery a úložiště souborů stále více lidí motivuje vyzkoušet si například Ubuntu.
A řekněme si pravdu. Kdo jednou vyzkouší Ubuntu, přestože na starším stroji, se již k Windows těžko vrátí. Rychlost, stabilita a bezpečnost jsou velkým lákadlem. Microsoft sice dává desítku zdarma nebo téměř zdarma. Výměnou za to jsou data o uživatelích a jejich chování na internetu. Děkuji, neprosím. To si raději pokaždé po instalaci Ubuntu zopakuji proceduru s doinstalováním Mate a mohu v pohodě pracovat. A když počítač s Ubuntu namontuji někomu ze známých, odpadá pro mě jakýkoliv servis, jaký jsem dosud musel absolvovat s Windows. Ubuntu zkrátka jede.