Vedení Evropské unie se zase jednou vyznamenalo. Zakázalo levné plastové příbory nebo vatové tyčinky na čištění uší či jiné jednorázové výrobky z plastů. Jako vždy prezentován ušlechtilý cíl, jako vždy mizerné provedení s potrestáním nevinných. Skutečně je za tím vším ochrana přírody a našeho zdraví nebo něco víc?


Že je příroda zasviněná plastovým odpadem, o tom není pochyb. Stačí se kterýkoliv den projít do lesa nebo vybrat na výlet kolem a to, co vidíte v stružkách podél silnic nebo i mezi stromy, vám zkazí dojem na celý den. Někteří lidé jsou zkrátka svině. Jsou schopni vytřepat starou WC mísu 250 metrů do kopce a zahodit ji do stružky mezi stromy, než by ji odvezli po rovině kilometr do sběrného dvora zdarma. A pokud nejste sportovně založení, při cestě autem jako spolujezdec upřete na chvíli pohled do příkopu vedle cesty…

Tak jako řeky odvádějí dešťovou vodu z povrchu země do moří, berou s sebou i odpad. Igelitky i PET láhve. A čas od času lidi (cíleně?) alarmují záběry z moří, kde plovoucí odpad tvoří celé ostrovy. Dobře informované zdroje tvrdí, že většinu tohoto odpadu produkují lidé v Asii a v Africe. Tak proč chce být Evropa tak radikální?

Plastové výrobky jsou lehké a levné. Na rozdíl od papírových obalů se nerozkládají, ale rozpadají. Na stále menší a menší kousky stále stejného plastu. Zatímco jablečný ohryzek se v přírodě zkompostuje za pár týdnů a dřevěná bedýnka za pár měsíců, PET láhev zde bude strašit pěkných pár desetiletí, přestože už bude vlivem UV záření ze slunce rozpadlá na malé kousky. A ty kousky se dostávají do zvířat a také do lidí, kde mohou způsobit nemalé zdravotní problémy. Je možné, že i když největšími znečišťovateli moří plasty jsou Asijci a Afričané, chce vedení Evropy nás chránit před budoucí větší katastrofou?

Související:  Výhody dřevěné terasy a z jakých variant můžete vybírat

Předmětem právě schváleného zákazu jednorázových plastových výrobků jsou například vatové tyčinky do uší, plastové jednorázové příbory na gulášpárty nebo i polystyrénové obaly na jídlo. Používáte je?

Ty tyčinky do uší jsou skvělá věc, člověk sáhne do krabičky, vybere si jednu a bez problémů vyčistí uši od prachu a mazu. A zahodí do plastového sáčku do plastového koše na smetí. Reklama v televizi se nám snaží namluvit, že si můžeme poškodit ucho a máme používat ušní sprej, který maz rozpustí a vyteče. Kam? Zde reklama končí a neukazuje rameno ani límec košile. Ani cenu spreje, který je dražší, než vatové tyčinky a také skončí ve stejném koši.

Mnozí kutilové používají vatové tyčinky jako zdroj tenkých trubiček. I použité. Lámacím nožíkem odříznou použitou vatu a trubičky použijí. Protože výrobci ve snaze ušetřit už dávno nepoužívají plný materiál, ale tenkou trubičku. Stejně jako u lízátek. Věděli jste?

Plastové jednorázové nožíky nejsou ideální na krájení vepřového řízku, ale dají se s úspěchem použít v domácnosti nebo v zahradě na označení květů a/nebo sazenic. Dobře se na ně píše permanentním fixem (na CD) a pak už nemusíte hádat, co vám to v květináči klíčí nebo v záhoně roste.

Kvalitní igelitové tašky vydrží v autě nebo v kabelce déle, než je jeden nákup a zaberou méně místa, než textilní tašky. A když už jim končí životnost, ještě vždy se dají použít na odnesení odpadu z domácnosti do kontejneru. Stejně jednorázové PET láhve se dají opakovaně použít na donášku vody do přírody, kde nemáte vlastní zdroj pitné vody a v zahradě ty starší slouží nejen jako mikroskleníky, ale i jako ochrana mladých rostlin před slimáky.

Zkrátka šikovní a moudří lidé umí opakovaně používat i věci, které byly určeny na jednorázovou potřebu.

Související:  Po koupi pozemku začínáme s jeho čištěním

Spousta šikovných věciček pomalu opustí regály obchodů jen proto, že si bruselští poslanci nedovedou představit nic jiného, ​​jen své okolí, ve kterém žijí hermeticky uzavření od reálného světa. A místo nich se objeví jiné plastové výrobky, deklarované pro opakované použití. Jen budou samozřejmě dražší. A mnoho lidí jej stále bude využívat jednorázově. Jen za všechno více zaplatíme.

Dražší výrobky znamenají vyšší výběr DPH pro stát i celkově vyšší HDP. Jediná záchrana pro současnou měnu, kdy se dluhy státního rozpočtu snižují zvyšující inflací. A pokud nerostou ceny běžných výrobků, tak nám ceny zvýší zákonem. Jak to bylo u osvětlovacích těles. Namísto levných žárovek kupujeme dražší zářivky. Nevydrží víc, jen více zaplatíme. A méně nám zůstane. Nedokážeme zvyšovat hodnotu svého majetku, protože furt za vše jen platíme. A postupně se z většiny lidí stávají finanční nevolníci.

Jistě, můžu si uši čistit vatou namotanou na špejli, jak to dělali naši rodiče. Jistě, že mohu spojit dva slabé vysavače do dvojice, abych mohl vysávat koberec velkou hubicí a netrávil při tom mládí. Zkrátka si naděláme zásoby do budoucnosti. Asi ještě koupím pár kvalitních igelitek a nechám je uložené pěkně ve tmě, aby materiál nedegradoval. Kvalitní igelitka může být za pár let ceněným sběratelským materiálem.