Přestože je jaro bohaté na vláhu a zejména pod kopci je dost vody v půdě i z nedávno roztáté sněhové pokrývky, toto období hojnosti nemusí trvat věčně. Postupně se do půdy vysévá první zelenina a později se budou sázet i předpěstované sazenice a když přijde teplo a sucho na několik dní, bude nutné záhony zavlažovat. Ideálně ze zásobníku vody, kde uchováváte nasbíranou dešťovou vodu nebo načerpáte vodu ze studny. Začátkem jara je vhodné tyto nádrže na sezónu připravit. Nedávno jsem si i já vyhradil jedno odpoledne po práci, abychom měli dostatečnou zásobu ne úplně studené vody pro potřeby naší zahrady. Teď jsme už na hlavní zahrádkářskou sezónu připraveni.


Přestože je naše plastová kubíková nádrž na vodu krytá plachtou, nevyhnuli jsme se loni řasám na stěnách. Přes zimu byla nádrž prázdná a doufám že řasy dobře vymrzly. Uvolnil jsem horní víko a ze žebříku silným proudem vody zbytky řas ze stěn nádrže opláchl a vyplavil ven.

Ještě předtím jsem však zkontroloval elektrické ponorné čerpadlo a připojení jednopalcové výstupní hadice. Potom jsem položil třičtvrtě palcovou hadici na trávu vedle plotu mezi studnu a nádrž a také jsem musel vyměnit jednu starší plastovou zahradnickou spojku. Spustil jsem čerpadlo a zkontroloval všechny spoje hadic, či neprotékají.

Plastová nádrž na vodu připravena na novou sezónu v zahradě

Po vypláchnutí nádrže jsem ji napustil. Zatímco natekla, umístil jsem ještě malý sto dvacet litrový plastový soudek výše v zahradě, blízko k dalšímu záhonu a natáhl půlcoulovou hadici od nádrže k němu. Teď mi stačí kdykoliv rozpojit rychlospojku z nádrže a přepnout hadici ze studny k hadici k soudku nebo zpět. Napouštím si vodu, kam potřebuji.

Neradi poléváme zahradu studenou vodou přímo ze studny, raději ji necháme alespoň den zahřát na vyšší teplotu v nádrži. Spotřebu vody nám také pomáhá snižovat mulčování slámou nebo senem, za takový týden už budeme moci na mulč sekat i novou trávu. V každém případě ale už máme čerpadlo i nádrž na vodu připraveny na nadcházející sezónu pěstování zeleniny.