Překvapivě jen velmi málo nadšenců se zabývá v České republice systematickým shromažďováním technických hříček, tříbících myšlení a logiku – mechanických hlavolamů. Například podle ReaderDigest se u nás naplno věnuje tomuto koníčku pouhých dvacet lidí. Pyšní se ale opravdovými skvosty a kuriozitami.
Ježci v kleci se závity, se doposud kroutili a křivili
Například matematik Jaroslav Flejberk z Pardubic, který nejprve začínal sbírat do sebe zaklesnuté hřebíky a který má nyní ve své sbírce už sedm tisíc exemplářů, vlastní i vlastnoručně vyrobeného Ježka v kleci, známého z knih Jaroslava Foglara, s rozšroubovatelnou vnitřní kuličkou. Podle sběratele je to rarita, protože pokud doposud někdo zkoušel vyřezat do rozpůlené kuličky závit, tak se mu pak vždy zdeformoval při navařování ostnů (sběratel a současně konstruktér Jaroslav Flejberk vyřešil problém deformování kovu přidáním vnitřního čepu).
Další sběratel, Radek Micopulos ze Dvora Králové nad Labem, zase sbírá typicky český hlavolam – Ježka v kleci, vyrobený z různých materiálů. Má ježky kovové (i ze stříbra), dřevěné, skleněné a jeden dokonce vyrobený z plechovky od rajčatového protlaku. Uvnitř podélně děrovaných pouzder v jeho hlavolamech chrastí nejenom ježci, ale například i do detailu vyrobené sovy s koulícíma očima, kanárci. lvi, draci, golfové míčky nebo pyramidy.
„Když natočíme nejdelší osten ježka tak, aby vyčníval z klece nejširším jejím otvorem…“
Ježka v kleci vymyslel spisovatel dobrodružných knížek pro mládež Jaroslav Foglar. V jeho románech Záhada hlavolamu, Stínadla se bouří a Tajemství velkého Vonta, je hlavolam – Ježek v kleci – symbolickým talismanem, který si předávají z generace na generaci vontští vůdcové při starobylém rituálu v opuštěném kostele Svatého Jakuba. Hlavní hrdinové Foglarových románů: Rychlé šípy navíc zjišťují, že je uvnitř zašroubovaného Ježka v kleci ukryto i tajemství: plán létajícího kola Jana Tleskače.
Hlavolamům nejvíce fandí Japonci
Ve světě sbírají hlavolamy přibližně dva tisíce sběratelů. Nejaktivnějšími jsou Američané a Japonci, pro které je dokonce shromažďování nejrůznějších technických hříček národní tradicí. Hlavolamů je obrovské množství a dělí se do řady kategorií, skupin a podskupin (existuje mnoho způsobů tohoto třídění).
Nejznámějším hlavolamem všech dob je bezesporu je Rubikova kostka, geniální výtvor maďarského architekta a matematika Ernő Rubika, který se stal celosvětovým hitem v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století.
Zajímavosti o Rubikově kostce:
Celkový počet kombinací, které na ní můžete vytvořit je 43 252 003 274 489 856 000.
Světový rekord v nejrychlejším složení drží Mats Valk: 5,55 sekundy.
Rubikova kostka si zahrála i v několika filmech a TV seriálech (Simpsonovy…).
Prodávají se Rubikovy kostky svítící i Rubikovy kostky pro slepce (jednobarevné, pouze s vystupujícím Braillovým písmem).
Rozdělení hlavolamů (jeden z mnoha způsobů třídění)
Prostorové otočné
Minikostka 2x2x2, Kostka 3x3x2 – nejčastější verze je v černobílém provedení Domino, Kostka 3x3x3 (klasická Rubikova kostka), Kostka 3x3x3 se zkosenými hranami, Kostka 4x4x4, Kostka 5x5x5… (existuje například i Kostka 8x8x8), Květ, Hvězda, Pyramid, Triamid, Octahedron, Megamins (dvanáctistěn), Cube 21 (originální česká varianta Rubikovy kostky, nejenom s otočnými čtverečky, ale i kosočtverci a trojúhelníky), Square 2 (podobná varianta s více trojúhelníky), Prolnuté kostky (několik kostek se společnými prvky připomínající srostlá siamská dvojčata), Vyosené varianty, Varianty 3x3x4, Varianty 3x3x5…
Prostorové otočné klouzavé
MiniBabylónská věž 4×4, klasická Babylónská věž 6×6 s kuličkami s různě sytými barvami (od nejsytějších po nejvybledlejší), Otočný kalendář, Pivní soudek, Wisdowball…
Prostorové klouzavé
VarikBox (průhledná plastová krychle s menšími barevnými krychličkami uvnitř, z nichž jedna schází a ostatní se díky tomu mohou posouvat)…
Prostorové posouvací
RubiksRing (připomínající novodobý růženec s putujícími barevnými kuličkami, skřížený s Rubikovou kostkou), Elliptical, ThomBall, Mrakodrap, UFO…
Překlápěcí
RubiksMagic (hlavolam známý v České republice jako „Rubikova placka“ – s osmi plochými čtverci pokreslenými prolnutými barevnými elipsami, které se mohou díky silonovým nitím a čepům překlápět do zdánlivě nepochopitelných poloh)…
Plošné otočné
Dva prolnuté kruhy, Tři prolnuté kruhy, Čtyři prolnuté kruhy… RubiClock (údajně nejsložitější hlavolam všech dob)…
Plošné posouvací
Lloydova 15tka (slavný hlavolam, který byl v 19. století podobně populární jako Rubikova kostka ve stzoletí 20.), Visací zámek, Kalendář…
Další, různé
Had, Ježek v kleci…