Když jsem hledal ilustrační obrázky k tomuto článku, neuměl jsem najít v bezplatných fotobankách obrázky fotografů s barevným tělem (fotoaparátu). Fotografové, kteří přispívají do fotobank sami vědí, že fotografovat (pořádně) jiným než černým tělem se prakticky nedá a proto ani nefotili lidí s barevnými fotoaparáty. Ale proč bychom měli vlastně řešit, zda má být tělo zrcadlovky černé nebo může být i barevné? Vždyť ty barevné fotoaparáty tak dobře vypadají ? A tuto větu jsem občas slyšel nejen od žen, od kterých se to tak nějak očekává.
Muži myslí, ženy cítí. Tak nějak bych stručně přeložil oblíbenou větu, že ženy jsou z Venuše a muži z Marsu. Některým ženám se prostě líbí barevné fotoaparáty, tak jako se jim líbí barevné květináče nebo červené notebooky nebo růžová autíčka. Ale fotoaparát není módní doplněk tak jako kabelka. Alespoň ne digitální zrcadlovka. Nemá dobře vypadat, má dělat dobré fotky.
Čím nechci tvrdit, že dobrý fotoaparát vypadá hnusně. Jen upozorňuji na jeho hlavní roli. Dokonale technicky zachytit okamžik. A tomu jiná než černá barva vůbec nepomáhá, spíše naopak.
Proč nefotit barevným fotoaparátem?
Fotografie je o světle. Je to alfa i omega fotografování. Bez světla by nebylo fotky. Fotoaparát, ať už na kinofilm nebo digitální zrcadlovka, zachycuje odražené světlo. Bílé plochy odrážejí téměř všechno světlo, které na ně dopadne, černé neodrážejí téměř žádné světlo, pohlcují ho. Nejen co do množství, ale zejména jeho barevného složení.
Mnoho lidí si stále neuvědomuje, že běžné denní sluneční světlo není jednobarevné, ale je složeno z množství různých barev. Stačí se podívat na duhu.
Duha vzniká tak, že na drobných vodních kapkách se sluneční světlo láme a ukazují se jednotlivé jeho barevné složky. Vodní kapky odrážejí jednotlivé barvy a tak nám ty složky ukážou.
Takže když fotografujete žluté květy, do fotoaparátu bylo odražené žluté světlo, které snímač zachytil. Když fotografujete bílé květy, odražené od povrchu bylo bílé světlo. Květiny byly nasvícené světlem, které v kombinaci všech barevných složek slunečního světla dává bílé denní světlo. Tytéž květiny ale při osvětlení zářivkou mají na fotce úplně jinou barvu!
Proč? Protože světlo zářivky má jiné barevné složení, jinou barvu, než světlo Slunce. Květiny jsme nasvítili jinou barvou světla, proto i odraz od nich je trochu jiný.
A teď si představte, že při fotografování předmětů z blízka za denního světla se vám od barevného těla zrcadlovky odrazí dopředu na tyto předměty trochu červeného světla.
Můžete namítat, že nefotografujete zblízka, že neděláte macro, že jste krajinář nebo že fotíte jen své dovolenkové fotky. Digitální zrcadlovka je o možnosti nastavit si všechny parametry fotografování tak, abyste co nejvěrněji zachytili scénu a vytvořili tak pěknou fotografii. Pokud dáváte přednost vzhledu fotoaparátu před jeho funkčností a namísto nastavování parametrů před expozicí fotky vám stačí automatický režim nastaven voličem, tak byste měli zvážit, zda není pro vás lepší fotografovat nějakým kompaktním fotoaparátem. Protože neplatí rovnice, že čím dražší zrcadlovka, tím lepši fotky. O kvalitě fotografie rozhoduje fotograf, ne aparát.