Ohnutých rýčů už jsem viděl několik. I v zahradě mé přítelkyně se podařilo nejeden rýč ohnout. Když půda vyschla, ztvrdla na beton a při pokusu vykopat jámu, ať už při odstraňování starých stromů nebo při přípravě místa pro podzimní výsadbu stromů, rýč povolil. Vše se vyřešilo nákupem kvalitního rýče Florabest z nerezavějící oceli. S ním se rylo i kopalo jedna radost a také jsem jím vykopal jámy pro stromy v nové zahradě. No osudnou se mu stala zemina ve staré zahradě tento měsíc.
Tento plochý rýč s rukojetí tvaru T jsem rád používal, lépe se mi s ním pracovalo, jak s klasickými špičatými rýči. Levné rýče jsou z plechu, ty se ohnou snad i při rytí písku. Kované ocelové jsou lepší, ale stále to není ono. Nerezový mi nejlépe padne do ruky, dobře se jím prořezávají kořeny rostlin při jejich přesazování a dobře se drží, i po práci udržuje. Proto jsme si koupili ze stejného materiálu i rycí vidle a lopatu.
Přesazování stromů, keřů a květin se stalo naším letošním nejčastějším programem. Snažíme se přesunout co možná nejvíce rostlin ze staré a malé zahrady se špatnou zemí do nové, velké a s kvalitní půdou. Zatímco vykopat jámu v nové zahradě není žádný problém, v té staré stačí, aby pár dní nepršelo a problém to je.
Tento týden jsme mimo jiné přesazovali starou žlutou růži. Mezi jinými květinami. Takže správně oddělit kořeny, ale nepoškodit jiné květiny, které půjdou na jiné místo jindy. A to vše v tvrdé půdě. Najednou se ozvalo „puk“ a bylo mi jasné, že se něco pokazilo. Starý kořen s tvrdou zemí byly odolnější, než nerezový rýč. Rýč praskl v místě přechodu zesílení od rukojeti do plochy rýče.
Růži jsme nakonec přece jen vybrali a zasadili v nové zahradě. I prasklý rýč se dá s jistou opatrností stále používat, když s ním velmi nepáčím. No horší bude s jeho náhradou. Oběhl jsem všechny obchody v našem městě a všude mají nanejvýš jen kované, což ale není dost dobré. Takže si budu muset udělat výlet do krajského města nebo koupit rýč přes internet.