V zahradě je třeba pracovat, i když je ještě chladno. Zejména pokud zahradu teprve zakládáte. Protože kdybychom čekali na pěkné počasí, prostě bychom nestihli včas udělat vše, co je třeba a rostliny by už rašily a kvetly. Největším problémem v chladném počasí bývá to, že se zpotíme při práci a pak můžeme snadno prochladnout. Jak se tomu v únoru nebo březnu vyhnout?
Pracovat v jednom kuse, abychom „nevychladly“, se nedá. A pracovat tak pomalu, abychom se za celý den nespotili, také není jednoduché. Stačí, že musíme na malou chvíli „zabrat“ a hned a nám po zádech lije studený pot. Pak se zastavíme, abychom se nadechli a studené zpocené tílko pod košilí nám přivodí v lepším případě nachlazení, v horším seknutí v kříži. Ani jedno není příjemné a dokáže nás na dlouhé dny odstavit od práce nejen v zahradě.
Zdravotní problémy ale mohou přivodit nejen mokrá záda, ale i studené nohy. Gumáky, potřebné pro pohyb v mokré trávě či hlíně nejsou nijak extra tepelně izolované a když nás zebou nohy, za chvíli kašleme a prskáme.
Po dobrých zkušenostech s funkčním oblečením pro cykloturistiku jsme začali i do zahrady nosit podobné oblečení, zejména prádlo. Funkční tílko odvede pot z těla a i když je košile na některých místech pod pracovním kabátem mokrá, na těle nic nestudí a nehrozí žádný zdravotní problém. Funkční prádlo nemusíte kupovat ve značkových obchodech, máme dobrou zkušenost s těmito výrobky z Lidlu. Sezónně je prodávají jako výbavu pro cyklisty, běžce nebo lyžaře. A když zkombinujete tílko s mikinou, obojí funkční, pod pracovní bundou budete mít nejen volnost pohybu, ale i teplo a pocit sucha, pot vás nebude chladit na těle.
Na nohy se nám osvědčily tlusté funkční ponožky pro lyžaře. Ani po celém dni v holínkách nám není zima na nohy. Další prvky zimního sportovního oblečení z funkčních materiálů si jistě vyberete podle své potřeby.