Tuto otázku jsem i já často čítával na různých diskusních fórech o fotografování. Kladou ji zejména začínající, kteří nemají žádné zkušenosti s fotografováním a chtějí dělat takové pěkné fotky, jak viděli v časopisech nebo internetových fotogaleriiích. V otázce těla mají jasno, chtějí zrcadlovku. Ale jaké objektivy kupovat? Já jsem měl v tomto zcela jasnou představu.
Nejčastější odpovědí na úvodní otázku od zkušených fotografů začátečníkům bývá otázka: „A co chceš fotografovat?“ Protože podle toho, na co chcete svůj objektiv zaměřit před stisknutím spouště, dostanete odpověď, co si máte koupit.
Mé předchozí dlouholeté zkušenosti s kompakty i ultrazoomy mi dávali celkem jasnou představu, jak by měl vypadat obsah mé fotobrašny. V minulosti jsem velmi rád fotografoval modely letadel, na zemi i ve vzduchu. Velmi rád jsem fotografoval přírodu a velmi často jsem fotografoval předměty na stole, často velmi malé, ať už pro potěšení nebo jako fotodokumentaci pro různé testy, nebo stránky návodů.
V mém případě tedy šlo o celkem značný rozsah ohnisek, které jsem používal. Fotografií vzdálených přírodních objektů ani modelů jsem se nechtěl vzdát, tedy na takové cíle by bylo dobré mít nějaký slušný zoom. Ale i fotografování doma, které mě bavilo, nemělo zůstat stranou zájmu a tedy široké ohnisko nesmělo chybět.
Když jsem se rozhodl vzdát nákupu používané zrcadlovky a objektivu přes bazar, kde sehnat najednou slušné tělo i s dobrým objektivem bylo nadlidským výkonem, sledoval jsem, jaké objektivy je možné koupit spolu s tělem v setu. Ve vybrané kategorii amatérských zrcadlovek a v značce Nikon to vypadalo na následující možnosti:
– Tělo a objektiv 18-55
– Tělo a objektiv 18-105
– Tělo a objektiv 18-55 a 55-200
– Tělo a objektiv 18-55 a 55-300
Pořadí je psané vzestupně podle ohnisek a současně také ceny 😉
Samozřejmě, že čím je celkový rozsah zoomu větší, tím může utrpět obrazová kvalita výsledných fotek. Jednoduše univerzální lepidlo lepí všechno, všechno stejně špatně.
Nakonec jsem zvolil třetí možnost. Dva objektivy, jeden na blízko, druhý na daleko. Samozřejmě že jsou to standardní takzvané setové objektivy, které nemají oslňovat super extra kvalitou, ale mají umožnit kupujícímu ihned novou zrcadlovku používat a to tak, že dobře. V rámci dobrých světelných možností, v rámci možností těla a v rámci toho, co kupující, většinou začínající fotograf, dokáže z těla „vytřískat“. Takže z tohoto pohledu se mohou i objektivy nejnižší třídy jakosti, ale současně i nejnižší ceny, navíc v cenově výhodném balení těla a objektivu, ukazovat jako velmi dobré.
První testování ukázaly, že jsem si vybral dobře. Malý objektiv s výrazně lepší kresbou i v horších světelných podmínkách v bytě dělá mnohem lepší fotografie, než starší kompakt. A „dlouhé sklo“ zase dělá pěkné fotografie jak na modelářské letišti, tak i v přírodě. Samozřejmě, že oba objektivy se nemohou rovnat takovým, kde jen objektiv stojí víc, než jsem já zaplatil za sadu těla Nikon D5100 a dvou objektivů. Na druhé straně, fotky vycházejí technicky podstatně lépe, než jsem je dokázal udělat jednak staršími a jednak papírově slabšími fotoaparáty.
Takže jaký objektiv si máte koupit ke své zrcadlovce? Ani já vám na tuto otázku neodpovím. Nejdříve si musíte totiž říct, co a kde chcete / plánujete fotografovat a až poté se rozhodnout, jaký si koupíte objektiv.
Kromě ohniskové vzdálenosti, nejlepší pro vaše použití, zda to bude pevné ohnisko nebo zoom, si musíte také říci, jakou světelnost si představujete. A zde platí dvojnásob, čím nižší, tím dražší. Takže jestli se spokojíte na začátek se standardem a později si koupíte „pořádný“ objektiv, nebo ty prachy za to vyhodíte hned 😀
Já jsem zvolil cestu postupného učení se a postupného placení.