stativ Tuto otázku jsem si kladl i já. Při pohledu na cenovky stativů pro fotoaparáty v našich obchodech ve mně hlodal červík pochybnosti, zda se mi vyplatí za to dát takové peníze a jestli bych si nemohl koupit něco levnější přímo z Číny. Dnes už umím na tuto otázku dát fundovanou odpověď a vám musí být jasné, že když píšu tento článek, nakonec jsem ten čínský stativ koupil. Tak jak, vyplatí se levná čína?


Na začátek pro upřesnění bych snad mohl napsat, že stativ jsem si kupoval v únoru roku 2009 spolu s 40 cm fotostanem a jinými drobnými doplňky na fotografování. Tehdy jsem používal fotoaparát Olympus SP-560 UZ, což je takový ultrazoom, tedy trochu lepší kompakt s velkým rozsahem zoomu. Dlouhé sklo jsem často využíval na výletech v přírodě, jinak jsem s ním fotil často předměty a stativ se stanem jsem si pořídil proto, že jsem dostal několik možností na takzvanou produktovou fotografii. Žádné diamanty na černém skle, zkrátka pár firem si mě objednalo na vyfocení jejich výrobků pro webové stránky. Z ruky se mi fotit nechtělo, ať jsou ty fotky pod stejným úhlem a ze stejné vzdálenosti. A ty lesklé ať se nelesknou. Takže jsem si objednal stativ SL-3600 z Číny přes ebay.com

stativ-1

stativ

Osmimegapixelový Olympus na čtyři tužkové akumulátory váží 460 gramů, ať má s mým adaptérem a UV filtrem půl kila. Na kompakt docela dost, ale proti zrcadlovce je to skoro nic. Takže jsem se ani nemusel nějak extra zabývat nosností stativu. Co mě mnohem více zajímalo, jak bude vysoký. A protože i já jsem vysoký a nechtěl jsem se hrbit a ohýbat při fotografování objektů tam nahoře (Slunce, měsíc, blesky ..), koupil jsem si takový, který mohl umístit foťák do výšky 180 cm.

Související:  Jak v sobě probudit kreativitu

Zanedlouho po objednání a zaplacení přes PayPal přišla krabice a v ní můj stativ. Tři teleskopické nohy z hliníku (nebo duralu?), Každá třídílná. Na nastavování výšky každé nohy slouží plastové třecí spony. Na spodku jsou plastové kulové nožky, aby si stativ dobře sedl na podlahu i když když je šikmá. Úhel rozevření noh je nastavitelný a aretován plastovou maticí na střední trubce. Zatímco plastové spony nohou působily jakžtakž důvěryhodně, ta centrální matice vypadala chabě už od začátku. Stejně jako spodní plastový háček na fotobatoh či jiné závaží, což má stabilizovat stativ. Půl kila bych na to nepověsil a nikdy jsem stativ ani nebral do přírody. Pro jistotu.

Ze základny stativu se do výše vysouvá asi 30 cm hliníková tyč za pomoci plastové kliky s převodem na ozubenou tyč, celé je to aretováno plastovou maticí na levé straně, klika je na pravé. Když to používáte opatrně, vydrží to. Jen ve vysunutém stavu je to celé trochu labilní…

Navrchu stativové hlavy je odnímatelná destička se šroubem do stativového závitu fotoaparátu. Takže vložit nebo vybrat foťák je hračka. Dvě zelené vodováhy, trubičková a kruhová, vám ukazují, zda je stativ ve vodorovné poloze. Nikdy jsem nedělal kontrolní měření.

V jedné ose se dá stativová hlava otáčet ve vodorovné ose, aretace je plastovou maticí na levé straně. Na pravé straně je otočná plastová rukojeť, kterou natáčíme stativovou hlavu a tedy i foťák vzhůru nebo do dola, pootočením aretujeme nebo uvolníme.

Snad jsem v popisu na nic nezapomněl.

Při používání tohoto levného čínského stativu s kompaktem nebo mým ultrazoomem se za první tři roky nevyskytly žádné problémy. Samozřejmě, že v maximálně vysunuté poloze byl foťák trochu labilní, trochu se to celé tam nahoře kývalo, ale uvnitř nic nezvládnutelné.

Související:  Jak fotografovat sníh

Loni v létě jsem si pořídil digitální zrcadlovku. Samozřejmě, že se s tím fotí o něco lépe, než s Olympus SP-560 UZ;) Jenže spolu s objektivem Nikkor AF-S DX VR zoom 55-200 mm f / 4-5,6 G váží Nikon D5100 900 gramů a to už je na tento stativ i dost;) No pořád to jde. Fotil jsem s touto sestavou například silvestrovský ohňostroj nebo zatmění Slunce.

Právě při posledním použitím jsem si všiml, že jsem asi dostatívoval. Praskly totiž ty plastové spony na teleskopických nohách. Ještě ne všechny, ale asi to nebude dlouho trvat. V praxi to znamená, že nebudu moci používat stativ s naplno vytaženými nohama, jen se zasunutými, aby mi udržel skoro kilový foťák (no dobře, s menším sklem to bude třičtvrtě kila) a výšku budu moci dolaďovat tou tyčkou na kliku. To abych si při focení ohňostroje na balkoně nebo produktů na stole pod stativ podložil pevný stoleček 😉

stativ

stativ-5

stativ-6

Takže jak je s tím levným čínským stativem? Vyplatí se?

Jsou situace, kdy ano. Pokud fotíte kompaktem nebo jiným malým a lehkým foťáček, mám vyzkoušené tak do půl kila, tak levný čínský stativ může být výhodou. Pokud potřebujete na půl roku něco levné a nebudete to vláčet do přírody, tak levný čínský stativ může posloužit. Vždyť tento vydržel 6 let a stál původně 30 eur.

Navíc, mnoho internetových prodejců prodává právě takové levné čínské stativy, ale za trochu vyšší cenu. Pokud máte zájem o takovýto stativ, určitě je výhodnější koupit si ho raději z Číny. Předpokládám, že záruku řešit nebudete a prodejce vám reklamaci i tak neuzná pro špatné zacházení 😀 Se stativem.

A jsou situace, kdy levnou čínu ne.

Fotografuje se zrcadlovkou.
Fotografujete v přírodě a potřebujete stabilní stativ.
Fotografujete hodně a často.
Potřebujete absolutně pevnou a stabilní stativovou hlavu ve vysunuté poloze.

Související:  Silvestrovský ohňostroj nebylo vidět

Co dál?
Naštěstí mám řešení, jak pomocí spon ze suchého zipu zpevnit ty prasklé spony. No i tak mě nemine koupě stativu, který nebude mít problém udržet kilový foťák a kterému nebudou praskat plastové součástky. A protože to bude stativ pro zrcadlovku, už to asi nebude stativ z Číny.