empty-batteries Ať už používáte malý kompaktní foťáček nebo velkou zrcadlovku, bez elektrické energie se při fotografování neobejdete. Takže součástí přípravy na focení je i péče o zdroje energie. Kromě svátečních fotografů, kteří používají alkalické jednorázové baterie všichni ostatní mají ve své výbavě nabíjecí akumulátory a nabíječky těchto akumulátorů. Jak si ale vybrat a které z celé řady akumulátorů, které jsou na trhu?


Problém výběru akumulátorů nemusí řešit majitelé fotoaparátů, které používají speciální akumulátory, vhodné jen pro jejich fotoaparát, případně pro celou řadu podobných fotoaparátů. Typicky se jedná o akumulátory pro malé kompakty nebo pro zrcadlovky. Ty jsou pak dodávány nejen s akumulátorovou baterií, ale i příslušnou nabíječkou. Nevýhodou je, pokud změníte typ fotoaparátu nebo si dokupte další, že se vám začínají hromadit různé typy nabíječek a pro každý foťák musíte baterku nabíjet v jiné nabíječce. Cestovat s takovou výbavou například na rodinnou dovolenou znamená celkem objemné zavazadla 😉

Jen když fotografujete s takto vybaveným fotoaparátem déle mimo civilizace, spoustu fotek najednou nebo je již akumulátor starší a má nižší kapacitu, je dobré si pořídit další akumulátor a nosit ho s sebou, abyste mohli nafotit více snímků. Záleží jen na vás, zda si zakoupíte originální akumulátor nebo dáte přednost nákupu například přes ebay.com, kde narazíte sice na akumulátory s mírně nižší kapacitou, ale zato s výrazně nižší cenou. A možná si koupíte hned akumulátory dva 😉

battery-2

Velké množství fotoaparátů zejména nižší třídy, ale i battery gripy pro zrcadlovky umožňují použití baterií standardních velikostí, označovaných jako AA (tužkové) a AAA (mikrotužkové). Pro lidi, kteří fotografují málo nebo jen občas je výhodné koupit si do těchto přístrojů takzvané alkalické baterie namísto levných obyčejných baterií, a to ze dvou důvodů. Alkalické baterie mají větší kapacitu, tedy umožní vám udělat na jednu sadu baterií více fotografií. A současně mají pevnější konstrukci a nehrozí, že z nich vyteče po čase elektrolyt, který zničí vnitřek vašeho přístroje. Ale i tak byste po skončení fotografování měly tyto takzvané suché články vybrat z přístroje a uložit mimo fotoaparát.

Související:  Cykloturistika a fotoaparát

Tužkové a mikrotužkové baterie a akumulátory se do fotoaparátu vkládají do příslušné šachty a mají často společný kryt s paměťovou kartou. Správný způsob vložení jednotlivých článků a jejich polaritu najdete právě na dvířkách šachty nebo pod bateriemi. Nesprávné vložení u starších přístrojů znamenalo jejich elektrické zničení, dnes jsou přístroje vybaveny pojistkou, která nedovolí přístroj zapnout s nesprávně vloženými bateriemi.

digital-camera-2

Fotoaparáty napájejí nejčastěji dva nebo čtyři články. Co dává spolu napětí 3 nebo 6 V při použití suchých článků (jednorázových baterií) nebo 2,4 a 4,8 V při použití nabíjecích akumulátorů (NiMH a NiCd). Jelikož baterie i akumulátory pojmou jen omezený objem elektrické energie, tak je jasné, že přístroje na dva články budou schopny nafotit méně snímků, než přístroje na čtyři články. Případně že mají slabší blesk, menší zoom a méně jiného vybavení, náročného na elektrickou energii.

aa-batteries

Při častém fotografování se vyplatí pořídit si nabíjecí akumulátory. Po vyčerpání energie z nich je dáme do nabíječky a po čase je můžeme znovu používat. Pokud máme několik sad akumulátorů, můžeme je ve fotoaparátu měnit a fotografovat tak prakticky neustále. A navíc, prakticky kdekoliv, či ve městě, na vesnici nebo horském hotelu, v případě nouze můžeme zakoupit alkalické baterie a pomocí nich vždy přesunout fotografie z fotoaparátu do počítače a případně je hned zveřejnit na internetu. Nebo nám dovolí alkalické baterie udělat několik zajímavých nebo důležitých záběrů.

Navíc, při dlouhodobém používání nabíjecí akumulátory, i když jsou při nákupu dražší, vycházejí levnější. Podle typu se dají nabíjet 200 až 1000 krát a i když započítáte cenu kvalitní nabíječky, která akumulátory skutečně dobře nabíjí ale nezabíjí, a elektřiny, náklady na jedno fotografování pak vycházejí doslova směšné oproti neustálému kupování alkalických baterií.

Nejrozšířenější v minulosti byly akumulátory niklokadmiové (NiCd), které se pro své jedovaté složky přestali na trhu vyskytovat, ačkoli pro jejich vynikající vlastnosti zejména v mrazu je stále využívají silové složky států. Zřejmě pro ně neplatí ochranářské argumenty. V tužkovém provedení se prodávaly s kapacitou nejdříve kolem 500 mAh (milimpérhodín) a ke konci prodeje byla jejich kapacita až 1000 mAh. Většinou měli plochou vybíjecí křivku (stále byly dobré a najednou vybité) a schopnost dodávat vysoký proud. Nevýhodou byla postupná ztráta kapacity v čase a často se tradovala jejich náchylnost k „paměťovému efektu“. Tuto fámu podporovaly zejména uživatelé s levnými a nekvalitními nabíječkami, kteří své akumulátory dříve zabíjeli, než nabíjeli. Autor tohoto článku má pozitivní zkušenosti s velkým množstvím článků různých výrobců a životnost tisíc cyklů NiCd akumulátorů s počáteční kapacitou 500 mAh a 200 mAh po konci životnosti není výjimečná.

Související:  Jazykové překlady nechávám na specialisty

battery-charger

Dnes se téměř výhradně dají zakoupit pouze akumulátory NiMH (nikl metal hydridové) a výrobci se často předhánějí, kdo dodá nejvyšší kapacitu. A tak není problém vidět na pultech prodejen články v tužkovém provedení (AA) s deklarovanou kapacitou 2900 mAh, ale je problém tuto kapacitu z nich opakovaně opravdu dostat a to ještě při dosti vysoké zátěži (motor zoomu, blesk…). Reálná životnost takových akumulátorů ztěžka přesahuje jeden rok a pokud je podpořena nabíječkami dodávanými v sadě, často nepřežijí ani půl roku, zejména ty z různých hypermarketů. Opět osobní zkušenost podpořená zkušenostmi nepoučitelní kolegů.

GPrecyko

Kdo to myslí vážně s fotografováním na tužkové a mikrotužkové akumulátory, volí jednu ze dvou značek. Sanyo Eneloop nebo GP Recyko. AA akumulátory jsou prodávány v kapacitách od 2000 do 2100 mAh, ale reálně využitelných 2100 mAh. Navíc tyto dva druhy NimH akumulátorů s odlišnou vnitřní konstrukcí mají další dvě významné vlastnosti. Téměř žádné samovybíjení a v případě potřeby snesou bez újmy na životnosti i kapacitě nabíjení proudem 1A. Co značí plné nabití vybitých článků do dvou hodin. Běžně by se měly nabíjet proudem 1/10 C, tedy asi 200 mA.

eneloop

Nabíječky by měly disponovat jednou důležitou vlastností, ať už nabíjíte kvalitní články nebo i levné NiMH akumulátory. A to „delta peak efekt“, označovaný také jako „delta U“. Jedna se o schopnost nabíječky měřit v pravidelný intervalech napětí nabíjených akumulátorů (nejlépe každý zvlášť) a v případě, že napětí přestane růst, ukončit nabíjení. Akumulátory jsou již totiž nabité a každé další dodávání energie by vedlo jen k jejich přehřívání (vyloučení přebytečné dodané energie přes plášť) a tím ke zkrácení jejich životnosti! Nabíječky s touto funkcí vyhodnotí baterky jako nabité a přestanou je nabíjet. Jenže levné nabíječky, vybavené často jen časovou automatikou, nabíjejí vložené akumulátory bez ohledu na jejich stav nastaveným nabíjecím proudem (v továrně) nastaveným časem (v továrně) bez ohledu na kapacitu vložených akumulátorů a jejich stav před nabíjením!

Související:  Barevné nebo černé tělo zrcadlovky?

Pokud jste si koupili takovou sadu aku + nabíječka s bateriemi například 1500 mAh a nyní nabíječkou nabíjíte aku 2700 mAh a vložíte je zcela vybité, nikdy je s nabíječkou s časovačem nenabijete doplna. Ale pokud vložíte omylem do nabíječky nabité baterie (jakékoliv kapacity) nabíječka je bude nabíjet nastavený čas bez ohledu na napětí a teplotu akumulátorů. Čím o ně můžete snadno přijít.

Pokud se rozhodnete pořídit si fotoaparát na tužkové nebo mikrotužkové baterie, vyplatí se investovat do kvalitních baterií a kvalitní nabíječky. Z dlouhodobého hlediska se vám to finančně vyplatí a pokud používáte doma i jiné spotřebiče, napájené tužkovými bateriemi, dokážete za několik let ušetřit tisíce korun. A přitom s články GP Recyko jste vždy připraveni na jakoukoliv akci.