rybarenyRybaření je to oblíbená volnočasová činnost, kterou mohou provozovat všichni lidé bez rozdílů. Obecně se za rybaření považuje pouze chytání ryb na udici, avšak dnes jej často zaměňujeme i s průmyslovým rybolovem.

Rybaření slouží k zábavě, odpočinku, ale také jako sport nebo základní způsob obživy. Nejvhodnější místa pro rybáře jsou klidné vody rybníků, přehrad nebo jezer, ale rybařit se dá i v divočejších řekách či potocích. Vždy hodně záleží na zvolené rybolovné technice.

 Co k rybaření potřebujete?

Především se obrňte trpělivostí a připravte se také na možný neúspěch. Potřebné věci nakoupíte ve speciálních rybářských obchůdkách, ve kterých seženete pruty, návnady, oblečení i všemožné rybářské specialitky. Poradí vám zde i různé finty, triky nebo prozradí nějaké místo v okolí, kde si skvěle zarybaříte. Samozřejmě totiž potřebujete, mít kde rybařit. Tak vyhledejte nějakou blízkou vodu a jděte do akce. Pro začátek se soustřeďte na rybníky a přehrady, později to můžete zkusit i v jezerech nebo řekách. Amatéra či profesionála dokáže rybaření zaručeně uklidnit a vnese do života trochu přírodního vyžití.

Techniky při chytání ryb

Mezi nejzákladnější druhy lovu ryb patří plavaná, položená a přívlač, tyto techniky jsou vhodné k chytání velkých dravých štik, kaprů či sumců. Dobře známou technikou je muškaření, které řadíme do sportovního rybaření. Mořský rybolov se zase soustředí na rybaření z lodí a lov mořských ryb. Další rybářské techniky jsou třeba lovení pomocí oštěpu nebo jeho modernější verze pomocí harpuny. Zajímavou technikou je také chytání sumců do holých rukou. Tento adrenalinový koníček rybaření má svůj původ v Severní Americe, avšak holýma rukama lovili lidé již v pravěku.

Historie rybaření – od holých rukou po moderní pruty

Již v pravěku lze hledat kořeny rybaření, když pralidé chytali ryby do holých rukou. Ve starověkém Egyptě už přišel mírný pokrok, jelikož se začali používat kopí jako zbraně k lovu ryb. V době Antiky vynalezli v Řecku první prut s háčkem a to můžeme považovat za počátek moderního rybolovu. Ovšem příchod středověku znamená pro rybaření stop, jelikož v kurzu všech je hon na divokou. Na druhou stranu vznik mořeplavectví umožnil nástup mořského rybolovu, který se stal nepostradatelným pro mnoho zemí. Klíčové období pro dnešní rybaření bylo 19. a 20. století, kdy se z něj stal koníček i vážený sport.

Související:  Tenis spojení fyzičky, psychiky a zábavy.

České rybaření – máme to rádi

U nás je to velmi populární volnočasová záliba a pomalu se v Česku rozvijí i sportovní rybolov. Počátky našeho rybaření sahají až k rodu Rožmberků, kteří zakládali české rybníkářství v oblasti Třeboňska. Ovšem rybářské spolky na našem území vznikaly až na přelomu 19. a 20. století. V České republice platí za nejvyšší Český a Moravský rybářský svaz, jenž má na starost čistotu vody, udržování okolí rybníků, pravidelné zarybňování či vydávání řádů a pravidel. Rybaření v Česku je stále na vzestupu, vždyť téměř není vodní plocha, kde by v neděli ráno nebyl alespoň jeden rybář.

Rybolov ve světě – solidní kontrast

Někde jde o zábavu a někde jinde zase o život. Rybaření jako koníček je oblíbené více či méně po celém vyspělém světě. Především potom ve Skandinávských zemích můžeme rybaření považovat téměř za národní sport. Je zde totiž vše potřebné pro rybářský ráj. Rybařit se dá na moři, křišťálově čistých jezerech, řekách anebo ve fjordech, ale hojnost ryb je zaručená všude. Naopak třeba v chudé jihovýchodní Asii slouží rybolov k záchraně milionů životů, jelikož ryby tvoří většinu stravy zdejších obyvatel. To samé se dá říci i o tichomořských ostrovních státech, které jsou závislé na darech moře.