Když nemáte svou zahradu přímo u domu, chcete tam mít nějaké své zázemí. Na uložení nářadí, pracovního oblečení, potravin i části úrody. Chcete mít místo na odpočinek i úkryt v případě nepříznivého počasí. V zahrádkářských osadách jsou proto běžné malé zahradní chaty, někomu stačí malý prefabrikovaný zahradní domek z nějakého hobbymarketu, jiný si postaví větší chatu. Jenže čím větší pozemek máte, tím víc nářadí potřebujete i chcete na tom místě trávit více času a proto hledáte větší zázemí. My jsme řešili, zda si zaobstarat mobilhaus.
Zahradu jsme koupili v podstatě na konci vesnice, mezi rodinnými domy. Jen „náš dům“ byl dlouhá desetiletí neobydlený a podle toho taky vypadal. Uvažovat o bydlení v něm bylo nepředstavitelné a náklady na jeho opravu enormně vysoké. Daleko jednodušší by bylo postavit něco jiné. Místa na velkém pozemku je relativně dost. Takže kde sklonit hlavu, uložit věci a případně při hezkém počasí i přespat a nemuset každý den jezdit do města?
Jednou z možností bylo zaparkovat v zahradě karavan, obytný přívěs. Nějaký starší, používaný, v dobrém stavu. Proti stavbě dřevěné chaty, kterou je potřeba nejen ošetřit proti hmyzu a dřevokazným houbám, ale i natřít barvou, natahat elektřinu a zařídit nábytkem, je to jednodušší. V karavanu totiž už tohle všechno je. A dokonce levnější, než v chatce. Jen aby do obytného přívěsu nezačalo po čase zatékat, je dobré mu postavit jednoduchý přístřešek.
Obě alternativy nabízejí trochu málo místa a jsou vhodné na víkendové pobyty. Co kdyby chtěl člověk trávit na svém pozemku, ve své zahradě trochu víc času? Minimálně od jara do podzimu? Nebude to všechno malé?
Řešením může být mobilní dům. Nabízí více prostoru, víc místností, lepší tepelnou izolaci, větší komfort a pořád je levnější, než opravit starý dům nebo postavit nový domek. V některých případech může být komplikované ho dostat na pozemek, zejména na venkově, pro jeho rozměry. Je sice mobilní, má podvozek a dá se táhnout za nákladním autem, ale ne po úzkých silnicích.
Zaobíral jsem se touto myšlenkou, řešil rozpočet i dopravu. No už nemusím, problem solved.
Nedávno jsme se dozvěděli, že naši sousedé se rozhodli přestěhovat do jiné vesnice a jejich starší dům je na prodej i s pozemkem. Byly jsme si dům důkladněji prohlédnout i s kamarádem-odborníkem a konstatovaly jsme, je i když je stavba starší, není to nic takového, s čím bychom si neuměly poradit, ať už technicky nebo finančně. A tak jsme se se sousedy dohodly a dům se zahradou koupily. Nejdříve jsme všechno důkladně uklidily a dne suž má dům kompletně novou střechu a okapy. Čeká nás částečná rekonstrukce elektroinstalace v spojitosti s napojením na naši fotovoltaickou elektrárnu a drobné opravy omítek. A protože dřevěný přístřešek byl v žalostném stavu, tak jsem ho odstranil a budu dělat nový, napojení na novou střechu už je hotové.
Spolu s domem jsme získaly i zahradu se čtrnácti ovocnými stromy a nějaké místo, kde už jsou vysázené nové ovocné keře, z odřezků našich oblíbených angreštů a rybízů, vznikl další záhon Rozuma a náš pejsek má větší výběh. A je víc trávy na sečení.
Starý dům může dál sloužit jako skladiště a na bydlení a zázemí máme „nový“ dům s elektrickým bojlerem i plynovým topením a vybavenou kuchyní, co ocení zejména hospodyně. Omnoho snadněji se nám bude zpracovávat úroda ovoce, zeleniny i drůbež a také se zlepšily možnosti skladování potravin.
Koupit si dům na venkově znamená koupit si práci. No té se nebojíme, protože to děláme pro sebe.