Za koníček považujete chov netypických živočichů? Chov pejska nebo kočky je spíše zábavou, kterou nelze považovat za určitý druh koníčku? Co se takhle zaměřit na chov hadů. Pokud s chovem hadů začínáte, přinášíme vám pár základních rad, na které byste se měli bezesporu zamyslet. Jedině tak zajistíte hadům potřebnou péči. Je potřeba také vědět, že nedáte-li tomuto živočichovi to, co vyžaduje, s největší pravděpodobností dříve nebo později zemře. Mimo jiné nemáte také jistotu v tom, že nezačne být agresivní, protože se mu nebude dopřávat potřebná péče.


Vybíráme vhodný druh hada

Jako první přichází na řadu výběr vhodného hada. V žádném případě se nezaměřujte na jedovaté hady. Pro začínající chovatele je tato kombinace vražedná. Zvlášť v momentě, kdy zapomenete hadovi dopřát něco, na co je zvyklý. Právě to je potom relativně vysoká šance toho, že začne být agresivní a zaútočí. Zaměřte se na škrtiče. Ačkoliv se to zdá být nebezpečné, nemusíte se ničeho obávat. Jejich chov není nijak náročný. Kromě toho budou po celou dobu v teráriu, takže není sebemenší důvod se bát případných potíží. Jen musíte vybrat vhodné terárium. O tom vám povíme více v následujícím odstavci. Jako začátečník ale máte na výběr z velkého množství druhů. O hady tedy nebudete mít nouzi.

Velikost terária hraje roli

Obrovskou roli hraje velikost terária. Had potřebuje velké množství prostoru. Pořídíte-li si menšího hada, jako je například užovka nebo korálovka, pak počítejte s velikostí terária alespoň 80 až 100x50x40 cm. Přesný výběr bude záviset na vás. Nemusíte se bát ale sáhnout po větší variantě. Zvlášť v momentě, kdy máte v interiéru svého bytu nebo rodinného domu dostatek volného prostoru. V takovém případě můžete rozměry akvária ještě zvětšit. U vybavování nesmíte zapomenout na misku s vodou, kameny, větve a úschovu.

Související:  Největší sbírku slánek najdete… ve Slaném

Teplo jako na jaře

Zdroj tepla je pro hada nezbytně důležitý pro přežití. Had je živočich, který nezvládne vytvářet teplo. Pokud mu nedopřejete dostatečný zdroj tepla, zimní období zkrátka nedokáže přežít. Teploty v teráriu jsou totožné s letními teplotami a pohybují se tak kolem 30 stupňů celsia. I přes to dopřejte hadovi ochlazení a určitý kout jeho terária ochlaďte, a to na nějakých 22 až 24 stupňů celsia. Tady už naopak mluvíme o jarních teplotách.

Krmivo na závěr

Na závěr se hadovi postarejte o kvalitní krmivo. Korálovky nemají problém s konzumací myší. Ta by se ale měla hadovi dopřávat jednou za 7 až 10 dnů. Dále se zaměřte na menší druhy krmiv, jež jsou vhodné pro vašeho hada. To je vždy dobré si přečíst krmivo vhodné přímo pro vámi vybraného hada. Roli tady bude hrát převážně váš prvotní výběr.