Vybavujete dílnu nebo strojírenský podnik a chybí vám v repertoáru kvalitní měřidla a kalibry? Než se bezhlavě pustíte do nákupu, měli byste se seznámit se základními vlastnostmi nabízených typů koncových měrek. Zohlednit je třeba nejen velikost, ale také použitý materiál a třídu přesnosti. Tyto charakteristiky stanovují, k jakému konkrétnímu účelu jsou vybrané nástroje určeny. Více informací vám prozradí následující řádky.

Keramika versus ocel

Stejně jako v případě jiných dílenských nástrojů, také koncové měrky mají specifické vlastnosti, které se odvíjí od toho, z čeho jsou vyrobeny. Provedení tohoto typu měřidel může být dvojího typu v závislosti na použitém materiálu, a sice keramické nebo ocelové.

Ocelové měrky – jsou velmi spolehlivé díky nízké míře nejistoty měření, jelikož jsou rozměrově stabilní a vynikají vysokou přilnavostí. Jejich nevýhodou jsou sklony ke korozi, takže je nezbytné se o ně dobře starat a vhodně je skladovat.

Keramické měrky – jedná se o vysoce odolná měřidla, která téměř nepodléhají korozi, takže nemají vysoké nároky na uskladnění a také se na ně nezachycují magnetické nečistoty.

Co vám řekne třída přesnosti

Všechna kalibrační měřidla včetně koncových měrek disponují různou mírou přesnosti, která stanovuje, pro jaký účel se daná měrka využívá. Toto určení udává takzvaná třída přesnosti, jež je vyjádřena specifickým značením. Měrky označené písmenem K jsou určeny pro kalibraci měřidel nižších řádů, označení číslem 0 znamená, že daná měrka slouží k přesnému měření délky a zároveň ke kalibraci měřících přístrojů. Třída č. 1 nastavuje kalibry, č. 2 slouží k běžnému měření či nastavování přístrojů ve strojírenství. Sady koncových měrek je možné zakoupit jednoduše na internetu, a to v různých velikostech i s rozdílnými třídami přesnosti.