Nedávno nás v zahradě opět navštívil můj bývalý kolega a dlouholetý přítel, aby po dvou letech zjistil, co máme v zahradě nové a aby se inspiroval. Zajímali ho zejména rostliny a ovocné keře, které dosud neznal, aby si rozšířil svůj pěstitelský záběr a sortiment ovoce. Pozornosti neunikly ani vyvýšené záhony, na nichž stále rostou papriky, nedotčené nedávným přízemním mrazem, zamulčované slámou a bez jediného plevele i bez toho, že bychom je byli letos nebo loni okopali. Pozorně si je prohlédl, aby mohl u sebe postavit repliku, nechce se mu už totiž zeleninu okopávat.


Každému, kdo se stěžuje na náročnost práce při pěstování zeleniny a bolavá záda doporučujeme návštěvu naší zahrady, aby viděl, jak se dá pěstovat zelenina bez bolesti. Některých jsme také přesvědčili, aby odložily rýč a motyku a nahradili je žížalami pod pokrývkou ze slámy nebo sena. Aby místo obdělávání půdy ji začali mulčovat a kypření nechali na půdní život.

Dva vyvýšené záhony jsou nespornou dominantou zeleninové části naší zahrady. Dovolují sázet sazenice i sklízet úrodu vestoje, bez ohýbání. Svou výškou chrání před přízemními mrazíky a svým složením podporují delší vegetaci zeleniny. Ale to, co chrání záda před bolestí z okopávání není jejich výška, ale jejich povrch. Mulčování. Trvalá vrstva slámy nebo sena chrání v zimě půdu a její živočichy před zamrznutím a také před přehřátím v létě, takže mohou pro nás pracovat nepřetržitě. Chrání vodu před vypařením a kořeny rostlin před nadměrnou teplotou, takže méně poléváme a rostliny využijí vodu efektivněji. Žádný plevel v záhonech je jen příjemným bonusem.

mulčované vyvýšené záhony

Jenže pokud je vaší touhou zbavit se nutnosti okopávání, aby vám nerostl mezi zeleninou plevel ani jste neměli přísušek, kde se přes kapiláry ztrácí voda z půdy, vůbec nemusíte budovat vyvýšené záhony. Nepotřebujete shánět dřevo na rám ani do jeho základu. Nepotřebujete vozit hnůj a uskladňovat seno pod vrstvu kompostu.

Související:  Mladí nechtějí v zahradě pomáhat

Stačí, když začnete mulčovat. Ať už posečený trávník, ze kterého za pár týdnů pod vrstvou nastýlky ​​se stane záhon nebo na současné záhony navozte tlustou vrstvu sena či slámy a na jaře můžete vysazovat sazenice.

Začít s permakulturou je velmi jednoduché a velmi snadné. Proč se o tom tedy tak málo píše v magazínech? Neboť se na tom nedá vydělat. Žádný inzerent nezaplatí za reklamu v časopise, ve kterém propagují nekupovaní rotavátorů, hnojiv a postřiků, ve kterém učí jako nepoužívat rýč a motyku a šetřit s vodou. Ve kterém radí, jak si všechno uděláte sami levně a bez námahy, jak se obejít bez zahrádkářských obchodů. Ve kterém by vám vysvětlili, že kupované vyvýšené záhony vlastně nefungují a zelenina v nich živoří, protože okopírovali vzhled a zapomněli na funkčnost.