Většina lidí uloží všechno nářadí po skončení podzimu do kůlny, někteří ho ještě během zimy zkontrolují a očistí. A ne pouze lopaty či rýče a hrábě. Stejně tak sekačky budou čekat do jara, dokud je znovu začneme používat a také akumulátorové vrtačky a jiné nářadí není moc důvod nyní využívat. Bylo by však chybou na ně úplně zapomenout. Tak jako před zimou musíme úplně vypustit všechny nádrže na vodu, aby jim mráz neublížil, podobně je to i s baterkami.


V kutilské a zahradnickém nářadí jsou v současnosti nejpoužívanější lithiové akumulátory, v levnějších a starších NiMH akumulátory. Jejich kapacita je udávána při teplotách okolo 20 °C, při poklesu pod deset stupňů začíná klesat i využitelná kapacita a kolem nuly už je to citelné. Pokud byste nářadí používali při teplotách cca -10 °C, tak vás nesmí překvapit, že vydrží ani ne polovinu obvyklého času. Své hraje i zvýšený odpor ztuhlých převodů a jejich maziv. V mrazu asi nikdo nebude sekat trávu, ale akuvrtačku je občas potřeba.

Pro úplnost je třeba napsat, že studený akumulátor po pomalém zahřátí na běžnou provozní teplotu opět dodá běžnou kapacitu. No ani dlouhé skladování v minusových teplotách akumulátorům nesvědčí. Dochází k jejich sice pomalé, ale trvalé degradaci, klesá využitelná kapacita i maximální proud. Baterky jednoduše „změknou“ a stroj už nemá takovou sílu, jako s novými baterkami.

Proto před zimou byste měli všechny akumulátory z nevytápěných dílen a zahradních domků přenést do domu, ne-li do pokoje, tak do komory, kde je alespoň 15 °C. Prodloužíte jejich životnost. Týká se to nejen akunářadí do dílny, ale i do akumulátorových vyžínačů nebo startovacích akumulátorů benzínových sekaček. A také všelijakých luceren.

Do každého nářadí se dají koupit náhradní baterky. Když jim však v zimě poskytnete optimální podmínky pro skladování, prodloužíte jejich životnost a sobě ušetříte nejen starosti, ale i peníze.