To vám bude tvrdit skoro každý zahrádkář. A rovnou dodá, že ho je třeba shrabat a spálit. Neboť jinak na místě pod ořechem nebude ani tráva růst. Zčásti mají pravdu. Látky obsažené v ořechovém listí zpomalují jeho rozklad a současně otravují prostředí kolem sebe. Je to způsob konkurenčního boje ořechu proti jiným rostlinám o živiny. Ale proč by to měl být problém? Vždyť to je skvělá zpráva pro zahrádkáře, kteří používají více hlavu, než svaly. Nejen, že nenaděláme smrad sobě i sousedům, ale ještě si usnadníme pěstování v celé zahradě.
Tak si to zopakujme ještě jednou.
Pod ořechem nic neroste nebo roste vše jen velmi slabě. Včetně trávy. Protože pomalu rozkládající se ořechové listy svými látkami brzdí růst všech ostatních rostlin a stromů. A proto se ořechové listí ani nedá kompostovat. A třeba ho shrabat a… využít tam, kde chceme zpomalit nebo zastavit růst trávy nebo plevele.
Cvak!
Začíná dopínat?
Ořechové listí jako zdroj, ne jako problém. Jako inhibitor růstu plevele. Pohrabte listí ořechu pod stromem a umístěte ho vedle plotu. Zamezíte nebo silně zpomalíte růst plevele u plotu, ušetříte si starosti nejen s pálením smradlavého listí, ale také s pletím plevele v plotě. Máte u plotu nebo při stavbě umístěnou například nádrž na vodu? Do mezery mezi nimi nasypte ořechové listí, budete mít během roku od plevele na nepřístupném místě klid.
Máte v zahradě záhony, mezi nimiž roste tráva (jen blázen by tu trávu nebo plevel pokopal, aby musel chodit po hlíně a po dešti po blátě) a nechce se vám ji často sekat? Na podzim místo posypte tenkou vrstvou ořechových listů, tráva poroste pomaleji.
A sousedy, kteří listí pálí, si nevšímejte. Oni budou muset na jaře kupovat postřiky proti plevelu, vy jste všechno vyřešili elegantně a zdarma odpadem a jeho recyklací v zahradě. Stačilo vám znát vlastnosti jednotlivých rostlin a namísto problému spatřit příležitost. Ušetřili jste čas i peníze a co je doma, to se počítá 😉