Každá práce jde lépe, když vám pomohou mechanizovaní pomocníci. Stroje však téměř vždy potřebují přísun energie. A za energii se dnes platí a to nemálo. Hledal jsem drobné vylepšení, jak si pobyt v zahradě zpříjemnit a usnadnit a přitom nezbankrotovat. Využil jsem všudypřítomný a nekonečný zdroj.


Každý zahradník má různé stroje na spalovací nebo elektrický motor. Stejně tak i my. Každý druh má své vlastnosti, výhody i nevýhody. Elektrické musí za sebou táhnout kabel nebo mít akumulátor. A ten čas od času třeba dobíjet. Z elektriky. Nebo?

Výhodou naší zahrady je, že na pozemku stojí zkolaudován starý dům s elektrickou přípojkou. Právě pro možnost využívat elektrické stroje, jako jsou štěpkovač, pily, vrtačky, brusky a jiné i pro nabíjení akumulátorů dalšího nářadí jsme nechali elektřinu kompletně zrekonstruovat mezi prvními aktivitami v zahradě. Jenže já jsem takový „divný pavouk“, že mi nepřijde normální neustále za něco platit. Zejména pokud jsem přesvědčen, že po dostatečné penetraci odběratelů budou ceny růst (kdo si nepamatuje masivní dotace na plynofikaci kotlů na topení nasnicích a následné zvýšení cen plynu?) A že by se to dalo dělat i jinak.

Zatímco člověk vydělává a dostává plat, není problém platit za všechny paušály a neomezenosti. No situace se může prudce kdykoliv změnit a já, zastánce názoru, že šetřit třeba tehdy, dokud je z čeho. A to také zahrnuje investice do budoucích úspor. Proto jsem se při zařizování zahrady a domu rozhodl věnovat část prostředků solárním technologiím. Postavil jsem horkovzdušnou solární sušičku ovoce i instaloval několik solárních senzorových světel uvnitř domu.

Při pracích zejména uvnitř si občas potřebuji posvítit. Mám malou ale silnou lampu na mobilu, který mám stále v kapse, ale mám i přenosnou LED svítilnu na baterky. Má nízkou spotřebu a vydrží dlouho svítit. Vhodné je na plošné osvětlení tam, kde mi stropní svítidla dostatečně nedosvítí. Ale potřeboval jsem občas i nějakou menší lucernu.

Související:  Boj proti slimákům nekončí

Zvolil jsem si světlo s akumulátorem a solárním nabíjecím článkem. Velikost je dána zabudovanou Li-ion baterií, která má vysokou kapacitu, válcový tvar a dlouhou životnost. Takové aku upřednostňuji nejen v ručním nářadí, ale i u modelů a mám s nimi jen ty nejlepší zkušenosti.

Navíc tato malá aku solární baterka funguje i jako POWERBANK pro mobily a jiná zařízení s microUSB konektorem. Takže si jí můžu nabíjet svou Nokii. Mám lampu postavenou na okně, takže se nabíjí po celý den, takže je vždy připravena k osvětlení nebo nabíjení mobilního telefonu. A pro případ, že bych ji vybil a stále si potřeboval posvítit, je vybavena i nabíjecím konektorem microUSB. Příslušný nabíjecí kabel byl součástí dodávky. Oba dva konektory jsou na spodku lampy uzavřené vodotěsným šroubovaným krytem, takže se nemusím bát ani deště. A ještě jedna malá vychytávka. Konstrukce baterky je taková, že pokud ji položím ležato v jakékoliv poloze, vždy se natočí tak, aby solární článek směřoval nahoru. To zajistí uprostřed léta a uprostřed dne nejvyšší účinnost nabíjení.

solární nabíječka mobilu

2400 mAh kapacita solárně nabíjeného LiIon akumulátoru spolehlivě nabije můj mobil a ještě zůstane dost energie na svícení. Červená dioda ukazuje dobíjení i tehdy, když je obloha zatažená oblaky. Nepotřebuji tedy, aby svítilo slunce na jasné modré obloze, jeho energii mám stále k dispozici.

Řeknete si, že kolik asi tak ušetřím peněz tím, že nebudu nabíjet mobil nabíječkou ze zásuvky, ale solární nabíječkou? Ale to není jen solární nabíječka, ale také solární lampa. A úspora za baterie do ní je už mnohem, mnohem vyšší. Ale mám ještě něco většího.

Solární nabíječka autobaterie

Do zahrady to z domu máme autem deset minut. A i zpět. Motoristé tuší, kam mířím. Neustále krátké jízdy neprospívají žádnému autu. Problémem je nízkoteplotní koroze výfuku, vyšší spotřeba studeného motoru a také slabší kondice autoakumulátoru, který se po každém startování nestačí pořádně dobít; napomáhá tomu i povinné denní svícení. A občasné zastavení se v některé prodejně cestou do zahrady.

Související:  Ořechové listí nelze kompostovat

Baterie takto využívaných aut je třeba občas dobít, aby vás nepřekvapilo ráno nenastarování.. Existují dva způsoby. Dlouhá nepřerušovaná cesta, kdy baterku dobije alternátor auta nebo externí autonabíječka. Na dlouhé cesty nejezdím, nabíječku autobaterie mám. Ale opatřil jsem si také solární nabíječku autobaterií.

solární nabíjení autobaterie

Jedná se o skládací přenosný typ kufříkového typu. Vnější obal chrání panely citlivé na světlo před poškozením během přepravy nebo skladování. Dodávané kabely umožňují nabíjení baterie pomocí krokosvorných svorek nebo zásuvky zapalovače cigaret v autě. Před použitím se „kufřík“ otevře a vložené opěrky vyklopením nastaví solární nabíječku přímo proti slunci.

solární nabíječka autobaterie

Takže jednou za čas, když je slunečný víkend, zacouvu do dvora, otevřu kapotu, na střechu položím solární nabíječku a krokosvorky připojím na autobaterku. Celý den slunce nabíjí baterku auta, aby mě nenechala bez šťávy. Samozřejmě, že jsem i měřil napětí baterie před nabíjením, během nabíjení i po skončení večer. Tato solární nabíječka svým výkonem 4W je uprostřed dodávané škály. Samozřejmě, že na nabití zcela vybité baterky byste potřebovali mnoho dní, ale právě na takové to udržovací dobíjení je skvělá. Vždyť se také dodává na tento účel převážně pro karavanisty, kteří stráví vždy několik dní na jednom místě a občasné zapnutí světel by postupně baterku vyčerpalo. Slunce ji dobije.

solární dobíjení Motúčka

12 voltovou baterku má i Motúčko. Na jedno nabití vydrží asi šest hodin, ale my ho nepoužíváme trvale, spíše jednou za čas uděláme jednu či dvě jízdy zahradou. Takže ideální situace, abych využil sluneční energii a nabíjel baterku Motúčka solární nabíječkou. Úplné nabití by trvalo asi tři dny, ale celé jedno odpoledne na slunci dostatečně nabije akumulátor natolik, abychom zase mohli bezstarostně jezdit se senem nebo zeminou po zahradě.

Související:  Bude vše ze sazenic, přestaneme sít do půdy?

Samozřejmě, solární zařízení nejsou zdarma. Po nákupu však již nepotřebují žádné provozní náklady. Stačí, že svítí slunce a ani nevadí, když je trochu pod mrakem, záření pro solární články je dost. Pak je už úplně jedno, jestli nabíjím jednou za měsíc nebo každý den, nic víc mě to nestojí. Ale hlavně, nejsem závislý od distribuční sítě. Zda mají poruchu, anebo násobně zvýší ceny, mě se to už netýká. Mnohem raději zaplatím jednou za nákup zařízení a nemám pak žádné další výdaje, jako koupit vybavení, jehož provoz mě pak stojí další peníze a raději ho nepoužívám. Je to jako v tom případě, co si jeden koupil mercedes, ale nejezdil na něm, protože benzín stál hodně peněz 😉

Ještě vyřeším solární nabíjení tužkových baterek do foťáku a jiných zařízení nebo akumulátorů do nářadí a budu výrazně spokojenější a nezávislejší.