slankaBylo, nebylo, vše začalo jako v pohádce

Podle lidových vyprávění i populární filmové pohádky s Janem Werichem je sůl nejvzácnější surovinou na světě. Dala své jméno i královskému městu Slaný (název vznikl podle solného pramene vytékajícího ze Slánské hory nedaleko od města), ve kterém se místní nadšenci rozhodli, že své místo svého bydliště a stejnojmennou chemickou sloučeninu ještě více proslaví a shromáždí ve Slaném unikátní sbírku slánek z celé republiky i ze světa.

Podle slánské sběratelky slánek Zoji Kučerové začal celý příběh v roce 2011 nejprve dotazováním, jestli už někde v republice podobnou sbírku někdo má. Neměl, a tak se začali slánští nadšenci dál dotazovat, psát, telefonovat, e-mailovat, hledat, shánět, objevovat, vyměňovat i kupovat a získali první exempláře slánek do své sbírky. Nejprve jako dárky od rodinných příslušníků, přátel a známých. Poté, co se výzva dostala i do novin, rádií a televize, už ale začaly proudit do Slaného slánky z celé České republiky i ze zahraničí.

Kde si můžete sbírku prohlédnout?

Unikátní sbírku slánek ve Slném najdete v městském infocentru pod Velvarskou branou. V současné době je v ní více než 1400 slánek z celého světa. Obvyklých i kuriózních.Ve sbírce si můžete prohlédnout slánky dřevěné, keramické (například s cibulovým dekorem a. s. Český porcelán, nebo navzájem se objímající keramické slánky), skleněné i plastové.

Zastoupeny jsou exempláře z České republiky, ale například i z Řecka, Sýrie, Keni, Spojených arabských emirátů, Singapuru, Kanady, Spojených států amerických, Nového Zélandu, ostrova Mauricius…

Zajímavosti a kuriozity

Poté, co se ve spřátelené obci Bolatice doslechli, že slánští shánějí staré slánky, prohledali místní obyvatelé půdy a poslali do Slaného svých 120 starých slánek! Ve sbírce je i slánka, kterou navrhl světoznámý český výtvarník a designér Bořek Šípek.  Slánští mají ve sbírce i největší slánku na světě. Je vysoká 120 centimetrů a vejde se do ní 40 kilogramů soli.

Související:  LEGO stavebnice nemusí být jen pro investory. Vyhrát si s ní mohou i dospělí

Každý dárce, který do infocentra věnuje originální slánku, dostane pamětní list a může napsat krátké povídání do pamětní knihy (vítány jsou zejména veselé příběhy o soli, spojené s konkrétní slánkou).