„Mulčování je moderní způsob pěstování,“ slyšel jsem zpoza plotu odpověď na otázku malé dívky, proč je kolem zeleniny na zemi sláma. Přišla na návštěvu a při procházce zahradou ji překvapilo, že je to tam jiné, než je zvyklá u nich doma. Všechny rostliny, jahody i zelenina, mají své vyhrazené místo, ale místo holé zemi, po níž se chodí, pravda pouze pokud není po dešti, je okolo stonků všude sláma po zemi. Člověk se až bojí vstoupit tam.
Mě osobně těší, když se mladý člověk zajímá o věci kolem sebe. A přestože vím, že jsem jako malý špunt iritoval své rodiče věčně se opakující otázkou „Proč?“, v podstatě tuto otázku mám rád bez ohledu na věk toho, kdo ji klade. A vždy se snažím vyčerpávajíc odpovědět a uspokojit zvědavost, ať už malých dětí, dětí v zájmovém kroužku nebo návštěv v naší zahradě. Protože sám považuji kladení otázky „proč“ za klíčové v dalším vývoji jedince i společnosti. A také už ze zkušenosti vím, že kdo si otázku „proč“ neklade, tak ten provádí často zbytečnou, monotónně se opakující činnost. Stále a dokola. Protože mu to kdosi v minulosti tak řekl, nakázal nebo to někde viděl. A tak to opakuje stále dokola. Je zcela jedno, zda za pásem nebo v záhoně.
Osobně si myslím, že mulčování není moderní způsob pěstování. Ani není nově vynalezen. Pokrývání obnažené půdy vrstvou jiných rostlin a jejich zbytků je v přírodě běžné a zcela přirozené a vůbec ne nové. Příroda to tak dělá už dávno. Osobně si to nepamatuji, ale myslím, že už miliony let. Vždyť se jen projděte po lese, jehličnatém či listnaté a podívejte se pod nohy. Co vidíte? Napadané listí nebo jehličí. Žádná holá obnažená zem. Buď je tam vrstva listí nebo tam rostou jiné rostliny, pod nimi tráva. Nebo zas to listí.
To jen někteří lidé, až příliš upjatě sledující mainstreamové zahradnické časopisy a TV magazíny, vše pod vlivem učených lidí z ještě učenejších vysokých škol objevují Ameriku. Nebo jim je jen pomalu, postupně, tato „Amerika“ ukazována? Jak se psalo kdysi: Mírný pokrok v mezích zákona (komerce)?
Jistě, dalo by se polemizovat nad tím, že co jsem dosud nevěděl, je (pro mě) nového. Dalo by se polemizovat i nad tím, proč lidé některé věci neobjeví dříve, vždyť jsou také na internetu. Pravda, to bychom si pojem „internet“ neměly zaměňovat za pojem „facebook“, o kterém už všichni, kromě jeho prostých uživatelů, vědí, že je nástrojem komerce a moci.
Někdo aktivně hledá další nebo jiné možnosti, někdo pasivně čeká, co mu bude podhozeno. Někdo se zajímá, jak a proč „věci“ fungují a jak to využít ve svůj prospěch a někdo se spokojí s vnějšími projevy a jednoduchými odpověďmi. Asi jsem náročný, kdybych na otázku dívky očekával odpověď ve smyslu: „Mulčování je takový způsob pěstování, při kterém se šetří námaha zahrádkáře i voda v půdě a dosahují se lepší výnosy zeleniny. Při kterém se šetří peníze za nákup již nepotřebných přípravků a hnojiv a pěstuje se zdravá zelenina. Při kterém se neokopává a méně zalévá.“
No ale co by bylo pak s tou motykou v její ruce?